Упродовж ХХ століття попри історичні катаклізми та мільйонні жертви українці неодноразово виборювали самостійність.
У ході Української революції 1917–1921 років вперше у ХХ сторіччі створили незалежну національну державу.
Від моменту створення у березні 1917 року Центральна Рада намагалася забезпечити демократичні законодавчі підвалини державного будівництва: затвердила принципи судової системи, закон про вибори, сформувала уряд, розпочала формування війська тощо. Ці принципи були реалізовані в Українській Народній Республіці, проголошеній 20 листопада 1917 року.
22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради відбулося проголошення незалежності та суверенності Української Народної Республіки.
За часів Української Народної Республіки у 1918 році затверджено герб, основним елементом якого був тризуб – герб Володимира Великого (без хреста). Як гімн використовувалася пісня “Ще не вмерла Україна” на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького. Синьо-жовтий стяг використовувався як державний прапор.
Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського – друге державне утворення часів Української революції, форма якого – гетьманат – походить із козацької епохи.
Верховна влада належала гетьману. Було налагоджено дієздатну адміністративну систему управління, розбудовувалася освіта, наука, державний апарат. Уперше тризуб став атрибутом військової форми.
Від грудня 1918 року на більшості територій відновлено Українську Народну Республіку на чолі з Директорією. Вона ухвалила низку законів, спрямованих на розбудову країни: про державну мову, Українську автокефальну православну церкву. Встановлено грошову одиницю – гривню.
Помітний слід в історії державотворення залишила Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), яка мала дієву систему органів влади, боєздатне військо – Українську галицьку армію (УГА).
22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Подія на законодавчому, територіальному, ментальному рівнях об’єднала Україну та стала підставою для відліку історії соборної України.
Ідея здобуття державної незалежності стала визначальною для національного визвольного руху ХХ століття. При найменшій можливості українці заявляли про право на власну державу.
Від української державності початку ХХ століття сучасна Україна успадкувала:
* демократичні засади державного будівництва;
* перший парламент, у який розвинулася Центральна Рада, створена у березні 1917 року;
* перший уряд, яким став Генеральний Секретаріат Центральної Ради з червня 1917-го;
* державні символи: герб, гімн “Ще не вмерла Україна”, прапор;
* соборність – об’єднання українських земель в єдиній незалежній державі;
* Українську Академію Наук, що була заснована П.Скоропадським у листопаді 1918 року;
Етапи революції 1917–1921 років
* березень 1917 – квітень 1918. Доба Української Центральної Ради.
* 29 квітня – 14 грудня 1918. Доба Української Держави (Гетьманату) Павла Скоропадського.
* грудень 1918 – листопад 1921. Доба Директорії Української Народної Республіки.
Доба Української Центральної Ради (березень 1917–квітень 1918)
Українська Держава Павла Скоропадського (Гетьманат) (квітень–грудень 1918)
Директорія УНР (грудень 1918–листопад 1921)
Західноукраїнська Народна Республіка (листопад 1918–липень 1919)