Міжнародні спостерігачі від Світового Конґресу Українців (СКУ) зафіксували на виборах у п’яти “проблемних” округах численні порушення та недоліки. Деякі фахівці, що спостерігають за процесами волевиявлення в Україні вже більше 15 років, були вражені технологіями підкупу. Про це розповів голова Світового Конґресу українських молодіжних організацій Мирослав Гочак.
– Мирославе, яка мета вашого візиту? Назвіть, будь ласка, кількість спостерігачів на довиборах від Світового Конґресу українських молодіжних організацій? Коли делегації прибули в Україну?
– Ми прибули на повторні вибори в п’яти “проблемних” округах. Від Світового Конґресу українських молодіжних організацій тут перебував 101 спостерігач, у рамках місії Світового Конґресу Українців. На цих довиборах значною більшістю спостерігачів були молоді українці з 11 країн Європи. Почали приїздити спостерігачі 12, 13, 14 грудня, щоби пройти різні тренінги. Найбільше іноземних спостерігачів було в Миколаївській та Черкаській областях.
– Ви говорили про 11 країн Європи. Можете їх назвати?
– Звичайно. Це Чеська Республіка, Сербія, Румунія, Болгарія, Молдова, РФ, Грузія, Казахстан, Білорусь, Литва, Польща. Найбільші делегації з Польщі, Молдови та Російської Федерації.
– Чи було зафіксовані порушення? Які найпоширеніші?
– Були зафіксовані порушення та недоліки. Усі дані, які надали наші спостерігачі, увійдуть до остаточного детального звіту. Головні порушення: підкуп виборців, застосування адмінресурсу. Знаючи в теорії, деякі спостерігачі на практиці побачили, як застосовується технологія “каруселі”. Люди розповідали, що по 15 років були спостерігачами, але вперше побачили різного роду махінації на виборах.
– Як ви оцінюєте довибори на п’яти “проблемних” округах?
– Вибори на “проблемних” округах пройшли не за правилами демократії. Я був на 223 окрузі. Там було багато “клонів” Левченка, які забрали голоси. Скриньки були неправильно закриті. У Миколаєві спостерігачі бачили “туристів”, яких привезли ніби на екскурсію – 15 автобусів. Мабуть, голосувати. Факт не підтверджений, але зафіксований. Це все – порушення закону. А ще підкуп. Продаєшся за малі гроші, але не думаєш, що може статися далі. Сьогодні маєш гроші, завтра – не маєш. Треба думати, як країна буде існувати наступні декілька років, бо це такі загальні речі.
– Окрім виборів вам вдалося відвідати Майдан. Ознакою й символом чого є ця революція? Як діяспора ставиться до падіння пам’ятника Лєніну?
– Волевиявлення. Майдан пов’язується з вільним духом українського народу. Люди терпіли-терпіли й терпець має свою верхню точку. Краплина переповнила кружку й з неї переляло. Люди бачать, що треба все міняти й хочуть міняти. Треба вистояти. Чітко мають визначитися лідери, на себе треба брати відповідальність, тоді рішуче йти вперед і проводити системні зміни. Із коріння треба міняти всю систему управління, яка лишилася від Совєцького Союзу. Важливо революцію провести докорінно. Щодо падіння Лєніна, то діяспора ще радикальніша, ніж люди в Україні. До того ж, є указ президента Ющенка про декомунізацію.
Спілкувалася Олександра Сиротенко / фото Ярослав Мартінез