Слава Україні! Дорогі друзі! Щиро вітаємо Вас з славним Днем Соборності України.
Бажаємо Вам сили і наснаги в боротьбі за закріплення української державності.
Провід Міжнародного об’єднання “Українська Свобода”
Богдан Костів
Олег Зайнуллін
Оголошення про відзначення 91 – річниці Дня Соборності України в Празі:
У п’ятницю 22 січня, о 16:00 годині – відбудеться покладання вінків представниками Посольства України в ЧР та української громади до пам’ятника Т. Шевченка в Празі за адресою намєсті Кінських. Їхати трамваями 6, 9, 12, 20 до зупинки Швандово дівадло.
У неділю 24 січня, о 13:00 годині – відбудеться Панахида коло пам’ятника “Мати Україна” на Ольшанському кладовищі – вул. Яна Желівскего. Їхати трамваями 10, 16, 19, 26 до зупинки Мезі гржбітови або зеленою лінією метро до зупинки Желівскего.
Коротко з історії:
22 січня 1919 року перед об’єднавчий договір УНР і ЗУНР, підписаний у Фастові лідерами цих двох держав Євгеном Петрушевичем і Симоном Петлюрою, був оприлюднений у Києві на Софійському майдані. Документ увійшов в історію як Акт злуки – Акт об’єднання українських земель.
Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був у 1,6 рази довший від сучасного. Кордон тодішньої України відображений на карті “Соборна Україна»´”, яка вийшла друком у Львові за ініціативи благодійного фонду “Україна – Русь”.
Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які у 1919 році були у складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині у складі Румунії). А Придністров’я – окрема держава.
На мапі, над якою працювала група істориків і науковців, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців, так звані “клини”, де формувалась українська армія. Малиновий клин – це Північний Кавказ, Сірий клин – Північний Казахстан і Південно-Західна Сибір, Зелений клин – Південна частина Далекого Сходу (головне місто – Владивосток), Жовтий клин – Нижнє і Середнє Поволжя.
До слова, площа Зеленого клину була удвічі більша від території України, тут українці проводили державотворчі процеси: у 1918 році вони вимагали від російського уряду визнати далекосхідний Зелений Клин частиною України і проголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу і Самостійну Українську Далекосхідну Республіку.
Джерело: Пресове бюро МО “Українська Свобода”