Інформація для громадян України в Чехії у зв’язку з російською війною в Україні / оновлено

Громадяни України можуть перебувати на території Чеської Республіки за безвізовим режимом упродовж 90 днів, необхідно лише зареєструватися в поліції у справах іноземців упродовж 30 днів, у випадку, якщо це не зробить за вас власник колективного житла (готелю, гуртожитку тощо).

УВАГА!

З 22 березня 2022 року візи для перебування на території Чехії понад 90 днів перестануть видавати на спрощеному режимі для перебування на території, тобто так звані спеціальні довгострокові візи для громадян України. Закон № 65/2022 Зб. (так званий lex Ukraine), який встановлює тимчасовий захист громадянам України, які рятуються від збройного конфлікту з України, та деяким іншим категоріям осіб. Ще можна буде оформити довгострокову візу, щоб витримати перебування на території, але за стандартною процедурою.

I. Актуальні новини

ОБЛАСНІ ЦЕНТРИ ДОПОМОГИ ДЛЯ УКРАЇНИ
Для реєстрації громадян України, які прибувають до Чеської Республіки через збройний конфлікт в Україні, створено Регіональні центри допомоги Україні (KACPU). Їх список та іншу інформацію можна знайти тут.


II. Основна інформація

Я громадянин України, втікаю з України, можу подати заяву на тимчасовий захист в Чеській Республіці. Тут я дізнаюся основну інформацію щодо перебування в Чехії. Також тут знайду, як заповнити анкету на тимчасовий захист, як повідомити про зміни Міністерство внутрішніх справ та іншу корисну інформацію щодо перебування в Чехії.

Чи маю я право на тимчасовий захист?
Тимчасовий захист буде надано в Чеській Республіці, зокрема, таким особам:

1. Громадянам України, які проживали в Україні до 24.2.2022 року та згодом виїхали з України.

2. Громадяни України, які легально в’їхали на територію Чеської Республіки без візи або на підставі короткострокової візи і 24.2.2022 року все ще проживали на території Чеської Республіки на підставі цієї короткострокової візи або без візи.

3. Особи без громадянства та іноземці, яким надано будь-яку форму міжнародного захисту в Україні та які проживали в Україні до 24.02.2022 р. та згодом її залишили.

4. Члени сімей осіб, зазначених у пунктах 1-3, які перебували з ними в Україні до 24.2.2022 року та згодом виїхали з України.
– Член сім’ї – чоловік (дружина), зареєстрований партнер, неодружена неповнолітня дитина та родич, який проживає в сім’ї на утриманні.

Тимчасовий захист може бути наданий також у зв’язку з возз’єднанням сім’ї з особою, яка охороняється, або як виняток в інших випадках.

Як я можу подати заявку на тимчасовий захист?
Подати заяву про тимчасовий захист повинні особисто.

  • Чи прибув я до Чеської Республіки після 24 лютого 2022 року? Заяву на тимчасовий захист я подаю до Регіональних центрів допомоги Україні.
  • Я є членом сім’ї громадянина України, незалежно від національності, подорожую з ним. Я звертаюся до Регіональних центрів допомоги, щоб допомогти Україні.
  • В’їхав і перебував у Чеській Республіці до 24 лютого 2022 року за безвізовою або короткостроковою шенгенською візою, термін дії якої закінчується, і я не можу її продовжити і водночас не можу подорожувати? Я звертаюся до Регіональних центрів допомоги, щоб допомогти Україні.
  • В інших випадках я звертаюся за тимчасовим захистом особисто на робоче місце ОАМP МV, де мені допоможуть вирішити ситуацію індивідуально та в інший спосіб.

Громадяни України, які подали заяву на іншу ДС візу чи посвідку на проживання (наприклад робочої карти), всі питання стосовно візи вирішують у відділеннях ОАМP МV.

 

Що мені потрібно для оформлення тимчасового захисту?

З заявою потрібно виповнити формуляр, мати з собою дійсний закордонний біометричний паспорт, однак, якщо у вас він є. Рекомендуємо також мати з собою фотографію (45 x 35 мм).

Щоб пришвидшити процес, заповніть формуляр заздалегідь.

Форма заяви на тимчасовий захист для заповнення вручну доступна тут. Бланк заяви на тимчасовий захист для електронного заповнення доступний тут .

Якщо разом із заявою я не надам дійсний проїзний документ, процедура оформлення тимчасової охорони може затягнутися. Міністерство внутрішніх справ не може гарантувати, що заява та тимчасовий захист буде розглянуа на місці.

 

Інформація про посвідчення особи

Якщо вам надано тимчасовий захист, але у вас не має дійсного проїзного документа, Міністерство внутрішніх справ або поліція у справах іноземців видасть вам проїзну картку, але лише після підтвердження того, що вам потрібно виїхати з Чеської s Республіки (за авіаквитком, квитком, через роботу). В жодному з відділень поліції або OAMP не видають проїзні документи, за винятком належно обґрунтованих випадків.

 

Важливо повідомити зміну місця проживання. Як повідомити ці зміни Міністерства внутрішніх справ?

Щоб повідомити про зміну місця проживання в Чеській Республіці, а також про інші зміни, громадяни України можуть скористатися бланком нижче. Заповнений бланк з додатками потрібно надіслати поштою на адресу одного з відділень OAMP MV (НЕ до Регіонального центру допомоги). Наші офіси МВС Чехії перевантажені, просимо не відвідувати їх особисто в цьому питанні.

Формуляр посібника доступний тут . Бланк для електронного заповнення тут .

 

Як отримати безплатну медичну допомогу?

Всю необхідну інформацію, щодо забезпечення безплатної медичної допомоги, знайдете тут .

 

Що робити, якщо я не маю права на тимчасовий захист, але і не можу повернутися в Україну чи іншу країну?

У вас є можливість подати заяву на отримання візи толерантності (над 90 днів), у відділенні OAMP MV.

Подайте заявку особисто. Необхідно заздалегідь заповнити анкету (форма доступна тут) та мати з собою марку на суму 300 крон для оплати адміністративного збору за прийняття заявки та одну фотографію паспортного розміру (45 х 35 мм) .

Також обов’язковим є пред’явлення паспорта, однак якщо він є у вас, та документа або документів, що підтверджують наявність перешкоди, яка заважає вам покинути територію Чеської Республіки. Цей документ може бути замінений вашою заявою, лише якщо факти загальновідомі.

Заява на візу не розглядається на місці, якщо ви не пред’явите одну з наведених вище вимог або не сплатите адміністративний збір. Такий запит буде вважатися неприйнятним і буде повернений вам.

 

UA22-Kudi_zvertatisja_scob_zrobiti_neobchidni_dokuemnti_-_20220313.jpg
Завантажити файл PDF

 

III. Питання та відповіді

 

1) Мені видано спеціальну довгострокову візу, але зараз надають тимчасовий захист. Яка є між ними різниця? Чи потрібно прийти особисто у відділення та подавати заяву про тимчасовий захист?

З вівторка, 22.3.2022 року, громадянам України та членам їхніх сімей, які прибувають у зв’язку з збройним конфліктом в Україні, надається віза для тимчасового захисту.

Особи, які вже отримали спеціальну довгострокову візу, будуть автоматично переведені в систему тимчасового захисту. Тому не потрібно нічого оформляти або подавати заяву на тимчасовий захист, ви отримаєте це автоматично і підтвердите це оригінальною візовою наклейкою або візовим штампом, які ви отримали при оформленні спеціальної довгострокової візи.

 

2) Я отримав тимчасовий захист у Чеській Республіці. Що це означає для мене? Чи можу я переїхати до іншої країни Європейського Союзу і залишитися там?

Як особа з тимчасовим захистом, ви можете перебувати на території Чехії до 1 року (щодо дії ЗаконуУкраїна, однак не пізніше, ніж до 31 березня 2023 року), а також у вас буде доступ до державного медичного страхування, освіти, вільний доступ до ринку праці та право на додаткову допомогу, наприклад з житлом.

Ці права можуть бути використані тільки на території ЧР. Взагалі, на тимчасовий захист можна подати в будь-якій країні ЄС (крім Данії), але пільги, що випливають з цього дозволу на проживання, можна отримати лише в країні, яка надала тимчасовий захист. Особи з наданим тимчасовим захистом можуть на термін макс. 90 днів виїжджати в іншу країну ЄС (наприклад, для туризму), але вони не можуть скористатися там додатковими правами, наприклад, працювати, якщо ця країна не дозволить своїм рішенням.

Цей же принцип стосується і ситуації, коли ви хотіли б почати жити і працювати в Чехії, але тимчасовий захист був наданий вам іншою державою ЄС.

3) У вас дійсний дозвіл на довгострокове проживання(віза) в Чеській Республіці, який можна продовжити?

Якщо потрібно продовжити, дотримуйтесь стандартних правил.

 

4) У вас дійсна довгострокова віза, дозвіл на довгострокове або постійне проживання в іншій державі Європейського Союзу?

У цьому випадку ви не можете отримати тимчасовий захист в Чехії. Якщо ви не є близьким членом сім’ї громадянина України.

 

5) Я громадянин України, приїхав до Чехії і перебуваю тут без візи або за короткостроковою візою, виданою Чеською Республікою. Що робити, якщо я не можу повернутися в Україну?

У разі безвізу ви можете перебувати в Чехії 90 днів.

Якщо ви в’їхали в Шенгенську зону за короткостроковою візою чи без візи, а термін дії короткострокової візи чи безвізу незабаром закінчується, спершу потрібно звернутися до одного з Регіональних центрів допомоги Україні (KACPU), де ви можете подати заявку на тимчасовий захист. Тимчасовий захист забезпечує вільний доступ до ринку праці та доступ до державного медичного страхування.

Якщо ви проживаєте приватно, необхідно зареєструватися в поліції Чеської Республіки – відділ проживання іноземців Департаменту поліції у справах іноземців. В інших випадках реєстрацію забезпечить орендодавець.

 

6) Я громадянин України, приїхав до Чехії і не маю дійсного проїзного документа. Що робити, якщо я не можу повернутися в Україну?

Якщо ви можете підтвердити свою особу за допомогою української ID-картки, ви можете подати заяву на тимчасовий захист. Якщо у вас немає жодного документа, що підтверджує особу, будь ласка, зв’яжіться з Посольством України в Чеській Республіці, щоб підтвердити своє громадянство.

 

7) Чи може член моєї сім’ї, який не є громадянином України, звернутися за тимчасовим захистом?

Так, але це мають бути близькі члени сім’ї, які перебували в Україні до 24.02.2022. До близьких родичів належать подружжя/зареєстровані партнери, неповнолітня неодружена дитина громадянина України, батько неодруженого неповнолітнього громадянина України, а за певних обставин інший родич громадянина України на утриманні за умови надання ними сімейних відносин.

 

8) Чи потрібно оформляти медичне страхування після прибуття до Чеської Республіки?

Забезпечення безплатного медичного страхування переглянете тут .

Для проживання в Чехії, необхідно мати медичну страховку.

У разі безвізового перебування необхідно оформити медичну страховку.

Якщо вам надано тимчасовий захист, ви автоматично включені в систему державного медичного страхування. Якщо особа, якій була видана віза, ще не має підтвердження медичного страхування, вона може подати заявку на це через онлайн-реєстрацію в Генеральній страховій компанії Чеської Республіки (VZP ČR) або особисто прийти до будь-якого відділення VZP ČR, або інші медичні страхові компанії.

Якщо ви отримали візу з метою толерантності відповідно до § 33 абз. a) Закону № 326/1999 Sb., про проживання іноземців, ви не включені в систему державного медичного страхування, і ви повинні оформити власну страховку.

Більш детальну інформацію щодо медичного страхування та надання медичних послуг можна знайти на вебу Міністерства охорони здоров’я Чехії.

 

9) Чи повинен я комусь повідомити, що я прибув до Чеської Республіки?

Так. Обов’язок кожного іноземця, який прибуде до Чеської Республіки, є зареєструватися в поліції Чеської Республіки – відділі проживання іноземців Департаменту поліції у справах іноземців (у разі проживання в готелях чи інших закладах розміщення цей обов’язок виконується від орендодавця). Ми рекомендуємо вам переконатися, що орендодавець дійсно зробив це. Термін реєстрації наразі подовжено до 30 днів через кризовий захід.

 

10) Чи повинен я брати з собою дітей віком до 15 років для реєстрації в поліції у справах іноземців?

Відповідно до положень пункту 1 статті 93 Закону про проживання іноземців 326/1999 Sb., іноземець віком до 15 років не зобов’язаний повідомляти місце проживання. Тому вони не повинні реєструватися.

 

11) Чи потрібно брати з собою дітей віком до 15 років на робоче місце OAMP MV?

Ви не повинні. Якщо ви просите тимчасового захисту дітей, вам достатньо прийти на робоче місце з проїзним документом дитини або свідоцтвом про народження. Не забудьте взяти з собою фотографію паспортного розміру.

 

12) Мені потрібно виїхати, наприклад, з Чехії, щоб допомогти своїм близьким. Чи вплине це на дію наданої тимчасової охорони​?
Тимчасовий захист не припиняється, коли іноземець залишає територію Чеської Республіки.

Якщо вам видано спеціальну довгострокову візу з кодом D / VS / U – спеціальна віза для громадян України, ви автоматично переводитеся в систему тимчасового захисту. Хоча ця кількість в’їздів позначена на цій візі «00», виїзд за межі території Чеської Республіки можливий, але тільки в межах Шенгенської зони. Якщо ви доведете (придбали авіаквиток або підтвердите необхідність поїздки), що вам потрібно виїхати за межі Шенгенської зони, вам буде видано нову наклейку з необмеженою кількістю записів на робочому місці OAMP, щоб ви могли повернутися до Чехії.

Якщо на вашу спеціальну довгострокову візу вставлено штамп у паспорт або на прикордонний квиток, і вам потрібно поїхати з Чехії в іншу країну ЄС або за межі Шенгенської зони, і ви можете підтвердити це придбаним квитком або підтвердженням про необхідність виїхати, прийдіть у відділення OAMP ,щоб позначити візову наклейку з необмеженою кількістю в’їздів (multiple).

 

13) Хочу відмовитися від тимчасового захисту, який мені надала Чеська Республіка. Є це можливо?

Так, це можливо. Якщо у вас є біометричний паспорт, зверніться з цього приводу до Обласного центру допомоги Україні. Якщо ви не є власником біометричного паспорта, необхідно прийти в відділення MV OAMP.

 

14) Я подав заяву на дозвіл на проживання в посольстві, що мені робити?

Якщо ви подали заяву на довгострокове проживання, ви можете завершити провадження в Чехії. Як тільки ваша процедура буде вирішена, відвідайте робоче місце MV OAMP і отримайте рішення.

Якщо ви подали заявку на довгострокову візу, цю візу можна буде отримати у визначеному посольстві, яке буде доступне на момент закриття посольств в Україні. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті посольства.

 

15) Чи можуть прибути українці, які не мають біометричного паспорта чи мають вичерпаний безвіз чи мають дітей без паспорта?

Ми не можемо гарантувати, що можна буде перетнути зовнішній кордон ЄС. Необхідно взяти з собою всі наявні документи, що підтверджують їх особу.

 

16) Чи мають українці, які їдуть до Чеської Республіки через прикордонні переходи, підтверджувати, що вони вакциновані проти covid-19, чи мають пройти ПЛР чи тест на антиген?

У разі в’їзду до Чеської Республіки епідеміологічні заходи для громадян України були скасовані захисним заходом від 24 лютого 2022 року.

 

17) Українець, який прибув до Чехії за біометричним паспортом, не може легально працювати в Чехії. Як він може отримати дозвіл на роботу?

Якщо вам надано тимчасовий захист, ви маєте вільний доступ до чеського ринку праці.

Якщо ви отримали візу з метою перебування в Чеській Республіці відповідно до Закону про проживання, тому що ви не відповідаєте умовам для тимчасового захисту, ви повинні подати заяву на отримання дозволу на роботу до відповідного регіонального відділення зайнятості (Úřadu práce).

 

18) Чи повинні прибулі українці подавати заяву про надання притулку?

У цій ситуації вступ до процедури надання притулку не є оптимальним рішенням. Швидше та ефективніше подати заяву на тимчасовий захист, що дасть вам вільний доступ до ринку праці.

Проте кожен іноземець має право подати заяву про надання притулку (інформація про порядок надання міжнародного захисту тут, заява на отримання міжнародної охорони подається тут.

 

19) Коли громадянин України отримає повістку, чи анулюють йому/їй,наприклад трудову карту, якщо він/вона виїжджає та не виконує своєї мети?

Ні, не анулюється. Якщо посвідка на проживання ще дійсний, він/вона може повернути.

 

20) Коли громадянин України отримає повістку, чи анулюють йому/їй наприклад трудову карту, якщо він/вона виїжджає та не виконує своєї мети?

Ні, не анолюється. Якщо вид на проживання ще дійсний, він/вона може повернути.

 

21) Я приїжджаю до Чехії та маю з собою домашнього улюбленця. Що необхідно забезпечити.

Збір візових заяв та дозволів на проживання в посольствах призупинено. Інші провадження тривають.

 

22) Я приїжджаю до Чехії і маю з собою домашнього улюбленця. Що необхідно забезпечити?

Державна ветеринарна служба у зв’язку з винятковою ситуацією в Україні щодо ввезення собак, котів, тхорів як домашніх улюбленців, які супроводжують своїх власників/інших осіб у втечі з України, спростило умови в’їзду. Все можна врегулювати на території Чехії.

Більше інформації тут , форма тут .

 

23) Я вперше приїжджаю до Чехії – є якась основна інформація?

Ви можете переглянути фільм та прочитати брошуру Наступна зупинка Чехія. Однак інформація, як правило, підготовлена ​​для всіх іноземців, які прибувають до Чеської Республіки. Зараз обставини приїзду з України дещо інші, але все ж деяка інформація може допомогти вам зорієнтуватися у новому домі.

 

IV. Контакти

Вам необхідна додаткова інформація?

Зателефонуйте на інформаційну лінію для громадян України:

Телефон: +420 974 801 802 (працює цілодобово)

Електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz

Список Регіональний центр допомоги Україні

Інформація на цьому вебсайті буде поступово оновлюватися та доповнюватися. Дякуємо всім за терпіння. Ми намагаємося надати всю інформацію якомога швидше.

Увага!

Ми настійно рекомендуємо вам черпати інформацію з офіційних джерел, якими є державні органи Чеської Республіки.

Також можна скористатися консультацією мережі з 18 центрів підтримки інтеграції іноземців та низки недержавних неприбуткових організацій орієнтованих на допомогу іноземцям.

У переважній більшості випадків ці послуги надаються іноземцям безкоштовно.

Уникайте підозрілих платних посередницьких послуг, деякі можуть використовувати вашу вразливу ситуацію для власного збагачення.

У Чехії для вас налаштована система допомоги, і ви, безсумнівно, з усім впораєтеся.

 

V. Додаткова інформація щодо російської агресії в Україні

Інформацію про працевлаштування та заяви про надання матеріальної соціальної допомоги розміщено на сайті Міністерства праці та соціальних справ Чеської Республіки

Інформація – Заява на спеціальний вид візи

Інформація для студентів та викладачів університетів:

Інформація для студентів та викладачів університетів опублікована на вебсайті https://www.studyin.cz/ukraine/.

Інформація для вчених опублікована на вебсайті http://researchin.cz/.

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ЩОЙНО ПРИЇХАЛИ З ДІТЬМИ ДО ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ?

Державна ветеринарна служба допускає винятки для в’їзду тварин, яких супроводжують – детальніше тут. Допомогу у наданні ветеринарної допомоги, або іншу допомогу ви можете знайти, наприклад, тут.

Для студентів університетів та викладачів вся інформація публікується централізовано на вебсайті studyin.cz.

Для дослідників вся інформація опублікована на сайті researchin.cz.

Кількість осіб, які отримали посвідку на проживання у зв’язку з війною в Україні.

 

VI. Волонтерська допомога у зв’язку з російською агресією в Україні

Міністерство внутрішніх справ підготувало цей формуляр для тих, хто пропонує волонтерську допомогу для громадян України. Якщо Ви готові допомогти, будь ласка, заповніть цей формуляр. Ми зв’яжемося з Вами у випадку, якщо комусь буде необхідна допомога.

Джерело: Ministerstvo vnitra České republiky

 

Revize: verze od 29.3.2022