Українська мова за кордоном – сфери функціонування | V Міжнародна конференція “Українська мова у світі”

B просторах Національного університету “Львівська політехніка” в рамці V Міжнародної конференції “Українська мова у світі” відбувся круглий стіл на тему “Українська мова за кордоном: сфери функціонування”, який об’єднав 76 учасників з 22 країн світу.

V Міжнародна конференції “Українська мова у світі” проходила в рамці Першого світового форуму українознавчих суботніх та недільних шкіл 17 серпня 2018 року у Львові.

Повідомляє JARMART.INFO – інформаційний культурно-історичний вісник.

“Українські осередки за кордоном мають свою специфіку, залежно від хвиль еміграції та, відповідно, різний досвід співпраці з громадськістю та владою.

Перешкодами для прогресивного розвитку українських громад в діаспорі є сприйняття українських мігрантів як “абстрактної” слов’янської групи внаслідок політичної пропаганди, яка проводить Російська Федерація.

Спостерігається тенденція до поступового переходу російськомовних осіб з України, які переїхали за кордон, на українську мову спілкування.

Шляхами до об’єднання українців за кордоном є об’єднання українських церков.

Великий ефект має популяризація української мови та культури посередництвом українських культурно-масових заходів (фестивалів, конкурсів, концертів, вистав та ін.), які проводять представники української діаспори в країнах свого проживання”,- підсумувала Оксана Горда, канд. філол. наук, науковий співробітник, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету “Львівська політехніка” (Львів, Україна).

Учасники круглого столу “Українська мова за кордоном: сфери функціонування” на Першому світовому форумі українознавчих суботніх та недільних шкіл запропонували внести до Ухвали форуму такі пропозиції:

– створити правову основу для розвитку нової української школи за кордоном;
– підтримати заявку, подану МОН України, на проведення дослідно-експериментальної роботи над темою “Створення моделі нової української школи за кордоном”;
– диференціювати українську школу, що несе національні цінності від інших шкіл слов’янської групи;
– створити проект, який презентуватиме діяльність всіх українознавчих осередків за кордоном;
– заснувати в Україні інституцію, яка б займалася розвитком українознавчих осередків за кордоном;
– запровадити сертифікацію знань з УМІ;
– розробити методику викладання української мови як мови походження (мови спільноти);
– створити навчальні програми із врахуванням ментальності кожної країни;
– врахувати викладацьку діяльність вчителів українознавчих шкіл за кордоном до трудового стажу;
– організувати курси підготовки та підвищення кваліфікації для вчителів українознавчих шкіл за кордоном, а також створювати платформи для обміну досвідом.

Пропозиції підтримали більшість учасники форуму.

Відео: https://youtu.be/kdzwOyvZezE

www.jarmart.info